Har flergangsfødende mer menssmerter i svangerskap?

Linda 08.07.2010

Spørsmål:
Er tredjegangsfødende, 4 år siden sist fødsel. Jeg er nå i uke 18, og har siste uken hatt mye mensverk i mage og tildels også smerter i korsrygg. Ikke smerter ellers, og ikke blødninger. Bør jeg være urolig? Er det slik at flergangs gjerne har mer slike plager? Jeg har siste ukene også begynt å få daglige kynnere, men ikke noe smerter i den forbindelse. Hadde en del kynnere de andre sv skapene også. Har gått over tiden begge ganger. Kjenner for øvrig god forskjell på mensverken og kynnerne. Takk for svar.


Svar:
Det er svært vanlig at fleregangs gravide får flere plager, samtidig som de ofte debuterer tidligere. Mange er overrasket over hvor stor forskjell det kan være fra svangerskap nr. 2 til det tredje.
Det er derfor ingen grunn til bekymring.
Du skal imidlertid ikke ha regelmessige sammentrekninger med smerter i korsrygg.
Lykke til videre!
Det er fantastisk flott å få tre barn.
Hilsen Monica. 
 
 
Share/Bookmark

Sjefredaktør: Karine Næss Frafjord
Redaktør: Heidi Elin Nupen
Fagredaktør: Maren Eriksen
Journalist: Janet Molde Hollund

RSS-feed Aktuelt fra Babyverden.no
Kontakt: babyverden(a)sandviks.com
Babyverden.no arbeider etter Vær Varsom- plakatens regler for god presseskikk og følger redaktørplakaten.


tilbyr veiledning gjennom Babyverden.no og Familieverden.no, og rett bok til rett tid gjennom Goboken.no. Eller sagt på en annen måte: Vi hjelper barn og foreldre å utvikle seg sammen. Vi utgir også Svangerskapsboken, Spedbarnsboken og Fødselsboken som deles ut gratis til alle gravide og småbarnsforeldre i Norge.

Copyright © 2001-2012 Babyverden.no - Kopiering av materiale fra Babyverden.no for bruk annet sted er ikke tillatt uten avtale. Babyverden har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.