Fruktbarhet etter spiral

mamamora 18.08.2009

Spørsmål:
Hei Monica! Jeg fikk barn for 1,5 år siden. Settet inn spiral rett etterpå. Før førstemann kom tok det 1 år før spiren satt,gikk på diane p-piller før det. Er det noe sjanse for at når man tar ut spiralen så kan man bli gravid lettere enn når man gikk på p-piller?Har hørt at med p-piller kan det sitte lenge i kroppen etter man er sluttet. Vi ønsker å bli gravid til neste år,tenkte å ta ut spiralen i desember. Men bare lurer på om jeg kan forvente å bli gravid raskere nå eller om det er andre ting som spiller inn. God høst!:)


Svar:
Det er ikke holdepunkter for å si at p-piller eller spiral forsinker fertiliteten. Det er imidlertid ikke uvanlig at det tar fra 1-1,5 år fra man starter aktivt til man lykkes med å bli gravid.
Det kan være godt å vite at man også kan oppleve at det hele kan skje mye raskere enn forventet.
Lykke til!
Hilsen Monica.
Share/Bookmark

Sjefredaktør: Karine Næss Frafjord
Redaktør: Heidi Elin Nupen
Fagredaktør: Maren Eriksen
Journalist: Janet Molde Hollund

RSS-feed Aktuelt fra Babyverden.no
Kontakt: babyverden(a)sandviks.com
Babyverden.no arbeider etter Vær Varsom- plakatens regler for god presseskikk og følger redaktørplakaten.


tilbyr veiledning gjennom Babyverden.no og Familieverden.no, og rett bok til rett tid gjennom Goboken.no. Eller sagt på en annen måte: Vi hjelper barn og foreldre å utvikle seg sammen. Vi utgir også Svangerskapsboken, Spedbarnsboken og Fødselsboken som deles ut gratis til alle gravide og småbarnsforeldre i Norge.

Copyright © 2001-2012 Babyverden.no - Kopiering av materiale fra Babyverden.no for bruk annet sted er ikke tillatt uten avtale. Babyverden har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.