Hvor langt er egentlig et svangerskap? 40 + 2 eller 40 + 3?

Helene 13.04.2010

Spørsmål:
Hei Monica! Jeg bor i Trondheim og i fjor fødte jeg en sønn (april 09). Da jordmor, lege og de på sykehuset regnet seg fram til terminen min, brukte de 40 uker og 2 dager. Men i dette svangerskapet (termin juni2010) har både lege, jordmor og sykehuset (St. Olavs) begynt å regne 40 uker og 3 dager. De sa dette var ganske nytt. Er dette kun for Trondheim Kommune? Og hvorfor har det blitt lagt på en ekstra dag? Ha en fin dag! Mvh Helene


Svar:
Godt spørsmål!
Et svangerskap varer 280 dager. Så kan du regne selv. Problemer er at ingen kan med sikkerhet vite når befrukting skjedde.
Når vi skal regne ut terminen må vi bruke en utregningsmodell. Om det er riktigere med 40+3 kan  jeg dessverre ikke gi deg et godt svar på.
De fleste føder spontant innenfor 14 dager etter termindato. Barnet vet selv best når tiden er moden for å avslutte livet i hulen. Det er det fantastiske synes jeg!
Hilsen Monica. 
Share/Bookmark

Sjefredaktør: Karine Næss Frafjord
Redaktør: Heidi Elin Nupen
Fagredaktør: Maren Eriksen
Journalist: Janet Molde Hollund

RSS-feed Aktuelt fra Babyverden.no
Kontakt: babyverden(a)sandviks.com
Babyverden.no arbeider etter Vær Varsom- plakatens regler for god presseskikk og følger redaktørplakaten.


tilbyr veiledning gjennom Babyverden.no og Familieverden.no, og rett bok til rett tid gjennom Goboken.no. Eller sagt på en annen måte: Vi hjelper barn og foreldre å utvikle seg sammen. Vi utgir også Svangerskapsboken, Spedbarnsboken og Fødselsboken som deles ut gratis til alle gravide og småbarnsforeldre i Norge.

Copyright © 2001-2012 Babyverden.no - Kopiering av materiale fra Babyverden.no for bruk annet sted er ikke tillatt uten avtale. Babyverden har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.