- Vi har fått flere henvendelser fra helsesøstre om disse produktene. Vi synes det er ugunstig at produkter som ikke er i henhold til anbefalingene finnes på markedet, sier avdelingsdirektør Henriette Øien i Helsedirektoratet.
Barnematproduktene det er snakk om er blandinger av fruktpurè og yoghurt, og er merket til bruk fra 6 måneders alder. Produktene har 15-35 prosent yoghurt.
- Forvirrende for foreldrene
Helsedirektoratet uttrykker at dette er problematisk. De skriver på sin nettside:
”Foreldre, helsesøstre og andre som gir kostholdsveiledning opplever det som forvirrende å forholde seg til produkter som ikke er i tråd med anbefalingene.
De aktuelle produktene er ikke strid med gjeldende regelverk. Helsedirektoratet vil likevel oppfordre produsentene til å holde seg til de offisielle anbefalinger for spedbarnsernæring”.
Helsedirektoratet mener altså at produktene er uheldige, selv om produsentene holder seg til det gjeldende regelverket. Dette på grunn av de nasjonale retningslinjene man har i Norge.
- Ifølge anbefalingene kan mindre mengder kumelk brukes i matlaging mot slutten av det første leveåret. Det vil si fra cirka 10 måneders alder. Fra denne alderen kan også noe syrnet melk og yoghurt gis, helst sammen med kornvarer eller som dessert, sier Øien.
Bekymringen til Helsedirektoratet går på faren for at barn skal få jernmangel. Når barn under 10 måneder får i seg kumelk eller andre melkeprodukter, kan dette fortrenge jernrike matvarer og føre til jernmangel.
- Vi holder oss innenfor regelverket
A/S Nestle Norge har produkter som omtalt over, og svarer på kritikken slik:
- Anbefalinger for spedbarnsernæring om å unngå melk i store mengder før 12 måneders alder skyldes at melk er jernfattig. Dersom spedbarn får i seg store mengder melk, og fremfor alt melk som drikke før 12 måneders alder, vil melken kunne fortrenge andre jernrike matvarer som barna trenger i kostholdet. Lignende anbefalinger finnes også i resten av Norden, svarer kommunikasjonssjef Marianne H. Aaberg i A/S Nestle Norge.
Aaberg sier det er viktig for Nestlé at produktene deres er i overensstemmelse med norsk regelverk og anbefalinger fra helsemyndighetene.
- Dette er noe vi prioriterer høyt og følger. Et variert kosthold basert på Nestlés produkter oppfyller spedbarnsanbefalingene, også når det gjelder jern. Undersøkelsen "Spedkost 12 måneder" (Landsomfattende kostholdsundersøkelse blant 12 måneder gamle barn ) publisert i 2009 viser at myndighetenes anbefalinger om melk følges i stor utstrekning, og at inntak av jern ved 1 års alder ligger over anbefalt inntak.
Hun viser også til hva den europeiske ekspertgruppen European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, ESPGHAN sa i 2008 om introduksjon av fast føde, og introduksjon av kumelk:
- Kumelk er en dårlig jernkilde. Anbefales ikke som hoveddrikk før 12- måneders alder. Små volum kan likevel tilsettes i et sammensatt kosthold.